Zaświadczenie o dochodach może się przydać w sprawach urzędowych, ale też wtedy, gdy chcemy potwierdzić swoje dochody przed kredytodawcą. Głównym pytaniem, które sobie wtedy zadajemy jest: ile to potrwa?

Banki same przygotowują druk zaświadczenia o dochodach

W przypadku banków wymagania odnośnie do zaświadczeń są dość precyzyjnie sformułowane. Dokumenty te są niezbędne do ustalenia zdolności kredytowej. To powoduje, że druki wystawiają najczęściej same banki, przez co pracodawca nie musi opracowywać od początku takiego dokumentu.

Do tego, druki takie mają bardzo szeroki zakres. Oprócz całkowitej sumy wynagrodzenia, nierzadko trzeba tam rozbić je na czynniki pierwsze, a do tego wymienić także wysokość poszczególnych składek. Potrzebne są tam też informacje na temat formy zatrudnienia (rodzaj umowy) czy ewentualnego okresu wypowiedzenia. Czasem koniecznymi będą również informacja o obciążeniu pensji np. zobowiązaniami komorniczymi oraz wiadomość o stanie upadłości lub likwidacji określonej firmy.

Co lub kto decyduje o czasie wystawienia zaświadczenia?

Jak więc widzimy, elementów, które powinny znaleźć się w oświadczeniu nie jest mało. Prawo, niestety dla pracownika, nie reguluje kwestii maksymalnego czasu potrzebnego na wydanie takiego zaświadczenia. Kiedy jesteśmy pracownikami dużej firmy, istnieje spore ryzyko, że niedługo przed nami już ktoś się o takie zaświadczenie upomniał. No cóż, wtedy będziemy musieli „odstać” swoje w kolejce.

W praktyce czas, w którym otrzymamy wypełnione zaświadczenie o dochodach zależy zatem od samego przedsiębiorstwa. Warto tutaj pamiętać, że pracodawca ma obowiązek wydania żądanego przez nas zaświadczenia. Jednak to od wewnętrznych regulaminów i obiegu dokumentów zależeć będzie ostateczny czas, w którym otrzymamy zaświadczenie o dochodach. A może on się wydłużyć, jeśli bank wymaga podpisu pod zaświadczeniem nie tylko dyrektora, kierownika lub innej osoby przełożonej, ale także głównej księgowej.

Jak długo zaświadczenie jest ważne?

Tutaj odpowiedź jest już o wiele prostsza, choć również nie jest czas ważności dokumentu nie jest ustalony odgórnie. Zależy to od instytucji, w której planujemy złożyć zaświadczenie. Może być ono ważne od jednego do trzech miesięcy od daty wystawienia zaświadczenia. W przypadku banków okres ten wynosi często równe 30 dni.

Podsumowując, czas wydania zaświadczenia o dochodach zależy od pracodawcy, zaś czas jego ważności od instytucji przyjmującej dokument potwierdzający wysokość naszych zarobków. O ile w pierwszym przypadku może to zająć jeden dzień lub jeden miesiąc, to mamy pewną jasność co do tego, po jakim okresie zaświadczenie o dochodach straci swoją ważność.